Vimperk – dobré místo pro život

Vimperk – dobré místo pro život

Ačkoliv je Vimperk krásné historické město s unikátní polohou, podle údajů Českého statistického úřadu dochází od přelomu tisíciletí k neustálému snižování počtu jeho obyvatel. K letošnímu roku je to už přibližně o 15 %. Důvodů je jistě celá řada, ale když se bavím s bývalými Vimperáky o důvodech jejich odstěhování jinam, bohužel jako jeden z důvodů uvádějí i bydlení. A to jak vlastnické, tak i nájemní. O to smutnější je zjištění, že se odstěhovali např. jenom o pár kilometrů dál do sousední obce, protože tam dokázali narozdíl od Vimperka realizovat své plány.

Aktuální ceny a dostupnost stavebních materiálů, úrokové sazby, strach z recese a cen energií jsou zcela jistě důvody nižší poptávky po výstavbě rodinných domů. S tím město jako takové mnoho neudělá. Ale dalším a velice palčivým problémem je dostupnost a připravenost pozemků – a v tom již město může udělat mnohé. I v těžkých časech by měly být připravovány plány, jak Vimperákům umožnit získat vytoužený pozemek k výstavbě rodinného domu.To není rozhodně úkol na měsíce, neboť příprava změny územního plánu a projektů je běh na dlouhou trať. Tím spíše by se s přípravou mělo začít co nejdříve, a až se situace na trhu změní, budeme připraveni. Zde se přímo nabízí příprava lokalit „Branťák“ či Kalvárie, ale tím to nesmí skočit. Je nutné se pokusit najít i nové lokality, o kterých se zatím neuvažovalo.

Důležité je dle mého názoru i to, pro koho mají být pozemky připraveny. A tím jsou obyvatelé Vimperka. Rozhodně by nemělo docházet k tomu, že budou pozemky skupovat bohatí lidé z různých koutů České republiky a budou si zde dělat své letní/zimní sídlo.  Ne! Primárně mají být pozemky určeny obyvatelům Vimperka, přilehlých osad a lidí s blízkým napojením na Vimperk. Bohužel tady jako nedobrý příklad použiju projekt BIDLI. Vůbec nemám nic proti spojení se soukromým sektorem – naopak, považuji to za správnou a s ohledem na dnešní stav financí i v některých případech nutnou cestu. Ale to, že se město připravilo o možnost jakéhokoliv ovlivnění, komu budou domy prodány, považuji za velice nešťastné. Možnost, že nemovitosti koupí pro Vimperk zcela cizí lidé a Vimperští budou dále marně shánět pozemek, mi přijde velice nesprávná.O to horší situace nastane v případě, kdy dům koupí někdo na „kšeft“ a sám zde pobývat nebude. Ve výsledku by tak město muselo udržovat komunikace, prohrnovat sníh, financovat osvětlení apod., ale příjmy ze státního rozpočtu (z rozpočtového určení daní, které je závislé na počtu trvale bydlících obyvatel) nám to nevylepší. Otázkou ovšem zůstává, jak celý projekt vůbec dopadne. Už nyní muselo zastupitelstvo prodlužovat termíny, které byly zakotveny v původní smlouvě s BIDLI. Možná že k realizaci projektu nedojde a pak bude mít město možnost za 1/10 kupní cenu (tj. 13 Kč/m2 bez DPH) pozemky odkoupit zpět.

Vimperk má i nemalé množství nájemních bytů, které by si mělo město podržet. Aktuální počet je něco lehce nad jeden tisíc. Zde rád vidím, že peníze vybrané z nájemného se vracejí do oprav bytového fondu a nebo slouží k financování realizace nových bytů – viz „lesárna“. Ano, i toto je správný způsob, jak nabídnout lidem možnost bydlet ve Vimperku. Finanční zdroje města jsou omezené, a tak se zde nabízí zapojení soukromého sektoru. Forma PPP projektů je poslední dobou velice využívána a může být ku prospěchu všech.

Kandiduju spolu s dalšími nezávislými kandidáty za hnutí NEVIHNUTÍ. Podpořte nás v nadcházejících volbách a pojďme spolu připravit podmínky pro bydlení ve Vimperku. Volte NEVIHNUTÍ, volte č. 3.

David Pfeifer

kandidát za NEVIHNUTÍ